Jak kupować auto używane?

Kupno auta używanego z wielu względów wcale nie jest proste, o czym można przekonać się już na początku tego długotrwałego procesu. Jak podejść do tego zadania w taki sposób, aby podjąć odpowiedzialną decyzję? Jak zaoszczędzić czas i przyspieszyć wybór odpowiedniego auta? Należy zacząć od zaklasyfikowania samochodu, którego zakupem jesteśmy zainteresowani, do odpowiedniej grupy. Nie wszystkie auta używane są przecież takie same - zależnie od tego, czy mamy do czynienia z autem z kraju lub z zagranicy, musimy zwrócić uwagę na inne aspekty. Podobnie w przypadku aut powypadkowych lub uszkodzonych.

Co sprawdzać przy zakupie auta?

Kiedy już uda nam się zaklasyfikować używane auto do odpowiedniej grupy, należy zastanowić się, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę i rozpocząć sprawdzanie samochodu używanego.

Zobacz przykładowy raport VIN

Oczywiście zawsze należy dowiedzieć się jak najwięcej na temat danego auta - w tym celu będziemy potrzebować numeru VIN oraz daty jego pierwszej rejestracji, a powszechnie dostępna, darmowa baza internetowa powinna udzielić nam przynajmniej części najważniejszych informacji, w tym o stanie technicznym pojazdu, datach badań oraz napraw, liczbie poprzednich właścicieli, historii przebiegu czy prawach własnościowych. Jest to także dobry sposób, aby sprawdzić, czy dane auto nie jest kradzione. W przypadku samochodów z zagranicy dowiemy się również, czy nie były wykorzystywane jako taksówka. Baza internetowa pomoże nam w uzyskaniu wielu wstępnych informacji, należy jednak pamiętać, że wielu sprzedających celowo zataja pewne dane, w tym przede wszystkim dotyczące przebiegu oraz kolizji, w których pojazd brał udział - nie wolno zatem traktować jej jako ostatecznego źródła informacji.

Gdzie najlepiej kupować auto używane?

Trudno jednoznacznie ocenić wiarygodność sprzedawcy, dlatego każdorazowo należy sprawdzić pojazd przed zakupem oraz nabyć informacji o tym, jak kupować auto używane tak, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Samochody nabywamy przeważnie z importu, od prywatnych właścicieli, u autoryzowanych dealerów, w komisach, na giełdach i w licytacjach komorniczych. Za najpewniejsze transakcje uznaje się zwykle te u autoryzowanych dealerów, jednak samochody są zwykle znacznie droższe, dlatego najczęściej decyduje się na te od osób prywatnych i z zagranicy.

Pomoc specjalistów Autotesto przy zakupie auta

Niezależnie od tego, skąd kupujesz używane auto, powinieneś kierować się zasadą ograniczonego zaufania - oszusta można spotkać wszędzie. Każda możliwa na rynku opcja kupna auta używanego ma swoje plusy i minusy, dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub chcesz mieć pewność, że podejmiesz słuszną decyzję, warto skorzystać z usług sprawdzania pojazdu przez ekspertów z Autotesto.

Doświadczeni rzeczoznawcy z pewnością będą wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę i pomogą Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, które w przypadku używanego auta mogą narazić Cię na duże straty finansowe, a nawet na niebezpieczeństwo, jeśli samochód okaże się nie funkcjonować sprawnie. Zależnie od tego, skąd kupujesz auto oraz jak obszernej ekspertyzy potrzebujesz, rzeczoznawcy z Autotesto mogą zaproponować Ci odpowiedni rodzaj raportu obejmujący inny zakres usług, w tym między innymi ocenę zewnętrzną i wewnętrzną pojazdu, argumenty służące do negocjacji ceny, jazdę próbną czy badanie komputerem diagnostycznym.

Skorzystaj z pomocy ekspertów przy zakupie auta!

Znalazłeś już samochód?

Wklej link do ogłoszenia i sprawdź koszt raportu.